Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gin jako nowy smakowy trend!

 

Jesteśmy pasjonatami zacnego trunku jakim jest Gin. Chcielibyśmy dzielić się z Wami smakiem, przepisami na cocktaile oraz wszystkim co dotyczy Ginu. Stworzyliśmy grupę w którym każdy: początkujący, koneser, producent, czy miłośnik znajdzie wiele informacji na temat Ginu, produkcji, recenzji samego alkoholu jak i lokali go serwujących. Szukajcie nas tutaj GIN POLSKA


Czas królowania whisky w Polsce zakończył się, nie mówiąc o erze wódki, która chyba minęła, chociaż patriotycznie i z tradycją spotykamy je na stołach biesiadnych. Pomiędzy jednym a drugim były jeszcze cocktaile, słodkie wielokolorowe, z tropikalnymi owocami, garnishemi górą lodu.. Co piję się teraz?


Na szczęście, ludzie, jak i gusta  zmieniają się, choć początki nie były łatwe.

Gin… Fuuu – to gorzki alkohol z jałowca z jeszcze bardziej gorzkim tonikiem… Fuuux 2. To piją tylko barmani i to ci, którym już alkohol kubki smakowe powypalał. :D:D ha ha ha

Początki naprawdę były ciężkie, bo gin miał stereotyp czegoś nie do końca dobrego. Rynek w Polsce też nie pomagał. Jednak coś w końcu pękło. Po pierwsze, smakowa ciekawość, po drugie mentalność cocktailowa, i w końcu po 3, rynek, na który zaczęło wpływać mnóstwo różnych marek. Wraz ze wzrostem poziomu gastronomi w Polsce, wszyscy zaczęli szukać nowych smaków i połączeń. Zarówno dania, jak i cocktaile nabierają nowych form, używa się ciekawych składników, często robionych własnoręcznie a co za tym idzie unikatowych.

Ludzie coraz więcej eksperymentują, poszerzają swoją świadomość i nie zamykają się tylko w podstawowych cocktailach czy alkoholach. Na półkach zaczęły pojawiać się nowe pozycje. Nie tylko London dry, czy Old tom, ale inne, z nowymi składnikami, ziołami czy owocami, które obecnie nazwane są botanika-lasami. I ruszyło.Mówiącpo poznańsku, Wiara ruszyła na podbój ginu. I okazało się, że to nie tylko gorzki alkohol, ale alkohol, który, niesie ze sobą wiele walorów smakowych. Słodkich, słonych czy ostrych i to za sprawą samego alkoholu, jak icocktaili.

I teraz nie pija się ginu z tonikiem tylko G&T. Może to tylko moda, ale nawet jeśli to moje serce się raduje, że ludzie chcą odkrywać nowe propozycje. Bo przecież gin jest dobry na upały, jak i potrafi rozgrzać podczas najmroźniejszej z nocy.

Pamiętajcie to dopiero początek. Śledźcie nasz profil i grupę na FB GIN POLSKA 

Niebawem nowe ciekawe teksty, przepisy i wiele więcej!

 

 

Slider
Slider