Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak sprzedawać za pomocą historii?


Każda restauracja, kawiarnia czy hotel może opowiadać pewną unikatową historię. Tak samo, jak kelner czy barman, których zadaniem jest pielęgnowanie jej i przekazywanie z kelnera na kelnera itd..
O co z tym chodzi? I dlaczego historie mają taki wpływ na Ciebie i innych ludzi.


Kiedy byliśmy mali, rodzice czytali nam bajki, na obozie dzieciaki opowiadały straszne historie, a później nasi dziadkowie opowiadali nam o czasach PRL-u i wszyscy zawsze słuchaliśmy z zaciekawieniem. Historia, opowieść czy bajka towarzyszyła nam w życiu od zawsze. Budowała naszą wyobraźnię i spojrzenie na świat, kształtowała charakter, nie zawsze bezpośrednio, ale wpływa na nas całkowicie.


Historia, opowieść czy tradycja to narzędzia, których skutecznie od lat używają najlepsi w branży. Podnoszą wartość miejsca, sprzedawanego produktu oraz budują ciekawość i zainteresowanie. Restauratorzy tworzą całą otoczkę od sprzedawanego produktu, poprzez wygląd obsługi, wystrój restauracji i panujący klimat, im bardziej unikatowy, tym lepiej. Każdy będzie chciał zajrzeć do restauracji, w której wystrój przyciąga tak bardzo, że nie sposób przejść obok, każdy zajrzy do miejsca, które ma tak daleką tradycję, że jadały tu legendy sceny polskiej.

Dla przykładu, czy skusiłbyś/skusiłabyś się na taką historię?


Wchodzicie do restauracji, panuje przyjemny klimat, wystrój nie przytłacza, a kelner wygląda na miłego.
Zaprasza Was do pokoju, gdzie na wygodnej kanapie siadacie, barmanka przynosi kieliszek aperitifu.
Kelner z wielką pewnością i zaangażowaniem wprowadza Was w historie, zadając pytania.
Czy lubicie tradycje, czy nowości?
Ostre, wytrawne a może słodkie dania?
Pyta o różne preferencje a na końcu dodaje, czy w takim razie chcecie zaryzykować i pozwolić byśmy sami zadecydowali o tym, co dziś zjecie? (szok) Ciągnąć dalej tajemniczy wątek.. :D


Szok, prawda? I bez względu na to, czy bardzo Wam się spodoba, czy niezbyt, będziecie mówić o tym miejscu, bo jest inne niż wszystkie, ma swoją historię.


Restauratorzy, kelnerzy.. pewnie pomyślicie teraz, tak, tak fajnie, ale kto ma na to czas..i wszyscy będą zadawać wiele pytań i to nie pasuje do naszej restauracji i w ogóle. I tak! Macie racje! Bo to tylko przykład, choć jest taka restauracja w Poznaniu, w dodatku jada się tam w zupełniej ciemności, dzięki czemu wszystkie zmysły skupiają się tylko na smaku, węchu lub czasem nawet dotyku. :P


Każdy lokal, kawiarnia, restauracja może mieć swoją historię i nie musi być ona wyssana z palca. Nie musi przypominać sceny aktorskiej, ale może mieć wiele ciekawych wątków.
Drugą sprawą jest też historia, którą opowiada kelner, to historia tego, jak pracuje się w tej restauracji czy kawiarni. Jak przygotowuje się kawę, dlaczego Wasze steki są takie, a nie inne. Im więcej ciekawych historii tym wyższa jakość produktu. I nie chodzi tu absolutnie o lanie wody w stylu, no nasze jedzenie jest najsmaczniejsze, tylko o konkrety o historie, których chce się słuchać.


Gdy sprzedacie historie, że takie same steaki prawdopodobnie jadał Król Polski, bo mięso krów pochodzi z rejonu ziem Mazowsza, albo, że dokładnie ten szczep wina jest uwielbiany i ceniony przez pewną gwiazdę sceny muzycznej a dokładniej Lady Gage. Ludzie kochają historie i ciekawostki, Ci którzy przychodzą do restauracji, by mile spędzić czas z pewnością chętnie posłuchają Waszej historii, pamiętajcie jednak, by odpuścić tym, którzy ewidentnie nie mają czasu lub ochoty na rozmowę. :)


A jaka jest Wasza historia?

Slider
Slider