Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historia głodnego Polaka.


Tłumy ludzi dosłownie waliły do drzwi, a zapachy podsycały głód i potrzebę spróbowania dania jeszcze bardziej skręcając nam kiszki. Godzina obiadowa, na dworze mróz. Kelnerka witała wszystkich  z uśmiechem, z trudnością wyszukując wolne stoliki. Choć czas oczekiwania na danie sięgał momentami do 60minut, my nadal czekaliśmy. Obserwując kelnerów poruszających się zwinnie niczym łososie płynące w rzece, kucharze w pełni skupieni, rzucali mięsem na kuchni..czas leciał. Wokół panuje przyjazna atmosfera rozmów i uderzających w talerz sztućców.


Wielokrotnie zastanawiamy się, dlaczego tyle to trwa, dlaczego nie zrobią tego szybciej, co to za kucharze no ja pier...nicze? Zaczynamy rozglądać się czy ktoś, kto przyszedł po nas czasem już nie dostał, no bo jak.. byliśmy przecież pierwsi, zaraz zrobimy awanturę.. Jesteśmy głodni, my Polacy jesteśmy głodni, a jak głodni to i źli, źli, źli.. :-[

To my Wam odpowiemy dlaczego.


Jeżeli jesteś głodny, naprawdę głodny to zawsze wybieraj gotowe kanapki w Żabce czy innej Biedronce lub bary szybkiej obsługi, jak Mak czy Kejef-si i absolutnie nie mówimy tego z przytupem. No może trochę :D hehe
Po prostu nawet w domu, robiąc tradycyjnego kotleta, ziemniaki i surówkę potrzebujesz średnio 30 minut.

A w restauracji takich kotletów, ryb i zup, muszą czasem wydać nieraz ze 30 a zaraz kolejne 20 i znów ktoś wchodzi. Zero przerwy, zero czasu na kawę, obiad czy przerwę, rzucają tylko tym kotletem, duszą rybę, sypią pieprzem i świeżym ziołem. Godzina za godziną..często do 22..


Właśnie dlatego to tyle trwa, bo jedzenie jest dobre, świeże, idealnie skomponowane. Ludzie walą tu drzwiami i oknami, żeby spróbować słynnego steaka i zjeść rybę serwowaną na szpinaku z musem orzechowym. Bo wiedzą, że warto poczekać, aby delektować się smakiem. Bo chcą zjeść dobrze i smacznie.

I stara prawda głosi, że tam, gdzie dużo ludzi siedzi, żarło jest dobre i świeże, a tam, gdzie straszy pustkami, dostaniesz ziemianki z mikrofali!


Także zły-głodny Polaku, wybieraj mądrze, i wara nam od kucharzy co na kuchni zapier...niczają, bo oni robią doskonałą robotę, więc, zamiast narzekać, weź doceń! I następnym razem, zamiast szczerzyć zęby i przewracać oczami, kiwnij głową, uśmiechnij się czy puść oko, dla nich to naprawdę wiele znaczy.

Pozdrawiamy Kuchnie!

Slider
Slider