Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wystarczy 7 sekund byś zainteresował się gazetką Lidla, serialem na Netfixie czy nową osobą.

Po pierwszych sekundach podświadomie oceniasz druga osobę aż w 11 kategoriach, jak bardzo jest ona sympatyczna i wiarygodna, mądra, bogata lub biedna, zdrowa, dobrze ubrana, w jakim jest humorze itd.

Wszyscy to robimy, choć nie jesteśmy do końca tego świadomi, kierujemy się kulturowymi i rodzinnymi przesłankami, które budują nasze postrzeganie rzeczywistości.
Standardowy przykład, osoby atrakcyjne i dobrze ubrane często postrzegane są jako mądrzejsze, ciekawsze, łatwiej jest nam obdarzyć je zaufaniem. To proste zasady, jeżeli widzimy taką osobę, myślimy, że jest zadbana, że ma pieniądze na dobre ubrania, czyli sporo zarabia i stać ją na dodatkowe szkolenia, jest mądra. Łączymy cechy wyglądu z cechami charakteru i statusem.

Najważniejsze jest, iż znając zasady kierujące tym zjawiskiem, możemy w bardziej świadomy sposób unikać niechcianego zaszufladkowania. Co dla nas restauratorów, hotelarzy, kelnerów i barmanów jest bardzo ważne.

Przejdźmy do konkretów!

1. Wygląd – Twój strój, ubranie, makijaż, paznokcie z brokatem, za długie kolczyki, kolczyk w nosie lub brwi, telefon w tylnej kieszeni, zapach papierosów, delikatne perfumy, niebieskie włosy, tatuaże, zniszczone buty, brudny lub czysty fartuch, obgryziona końcówka długopisu, zniszczony lub nowy notes do zamówień, zegarek, żucie gumy, pierścionki/obrączka ma znaczenie.

Nasz ogólny wygląd oraz sposób zachowania stanowi wizytówkę każdego z nas. Wygląd zewnętrzny potrafi wzmocnić lub zniszczyć pierwsze wrażenie. Każda skrajność się nie opłaca: zbyt jaskrawo, zbyt obcisło, zbyt seksownie utrwala charakterystyczny wizerunek. Wizerunek kreowany przez nasz mózg.

2. Sposób zachowania – Twoja postawa ciała, otwarta lub zamknięta czy obojętna, lekceważąca, nadmierna gestykulacja, energiczność, uśmiech, stres, zły dzień, pewność siebie lub jej brak, opanowanie, niechęć, brak szacunku, złe samopoczucie.

Pożądane przez nas wrażenie można też osiągnąć przez sposób zachowania, użycie odpowiednich gestów, ruchów ciała. Łatwo zauważamy, kiedy ktoś jest zdenerwowany lub nie mówi prawdy. Jego mowa ciała przeczy słowom, które wypowiada.

Pewni siebie ludzie stoją prosto, nie garbią się, nie drżą im ręce, ich ruchy są pewne i celowe.

 

5 podpowiedzi dla Ciebie

1. Zachowując swój styl bycia, zadbaj o schludność wyglądu. Świeże, wyprasowane ubranie w odpowiednim rozmiarze, czyste buty, ułożone włosy, zadbane paznokcie, stonowany makijaż i delikatne dodatki.

2. Używajcie nowych długopisów i czystych kartek do notowania. Obgryziony długopis może bardzo zepsuć apetyt. Nie wypychajcie kieszeni telefonami czy jeszcze gorzej paczką fajek. Nie noście zbędnych rzeczy. Nie podchodźcie z tacą brudnych naczyń i resztkami jedzenia. Podawane menu nie może być zniszczone lub mało czytelne.

3. Zawsze otwarta postawa, a najbardziej na każdego zadziała szczery uśmiech, mówiący: witajcie kochani, zapraszam Was do stolika. Nigdy, zbyt długo nie przyglądajcie się gościom, nie obgadujcie ich i nie śmiejcie się pod nosem z tego co robią, czy też mówią.

4. Nie gestykuluj nadmiernie, nie bądź zbyt impulsywny, zbyt energiczny lub zbyt flegmatyczny. Wydaje się, że to dużo, ale wystarczy, że wyważysz odpowiednio emocje. Nie wracaj do baru ze złą miną, nie siedź zgarbiony i nie załatwiaj prywatnych spraw na sali.

5. Zawsze zwracaj uwagę na wszystkie te cechy u swoich współpracowników. Nie tylko Ty a wszyscy pracownicy, zarówno, kucharz, kierownik zmiany czy barman powinniście prezentować się dobrze.

Slider
Slider