Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Charles Spencer wyjaśnia:

„To połączenie gastronomii i psychofizyki. Polega na naukowym badaniu, w jaki sposób wrażenia z jedzenia i picia związane są z naszymi zmysłami i otoczeniem, a nie tylko samym jedzeniem, które konsumujemy. Jest to niewielki, ale rosnący obszar badań, w którym uczestniczą zarówno psycholodzy i neuronaukowcy, jak i marketingowcy, szefowie kuchni, projektanci produktów, a nawet muzycy”.


Nowy trend w gastronomii, bardzo ważny i bardzo inspirujący.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na posiłek ma ciężar sztućców, kolor talerzy, muzyka wydobywająca się z głośników i towarzystwo innych ludzi.


1. Smak wpływa na wiele rzeczy od koloru i kształtu naczyń, przez ciężar sztućców aż do kształtu stołu i wygody krzesła, na którym siedzisz. Wreszcie ludzie, z którymi przebywasz, nastrój, w którym jesteś, oświetlenie i muzyka w restauracji czy wspomnienia związane z jedzeniem. Wszystkie te czynniki razem mają ogromne znaczenie.

2. Nastrój jest bowiem jednym z najważniejszych czynników wpływających na doznania kulinarne, więc najlepiej sprawić, by był optymalny. Przy dobrym samopoczuciu jesteśmy pozytywnie nastawieni, w gorszy dzień będziemy zawsze szukać dziury w całym.


3. Wzrok i dotyk, zarówno wino czy herbata, nie będzie smakować tak samo dobrze w kubeczku plastikowym, jak w pięknym kryształowym kieliszku, czy ulubionym dużym kubku. Dodatkowo dochodzi tu symbolika, łączenie kryształowego kieliszka z czymś drogim, z pałacem, kamieniami szlachetnymi, a kubka z rodzinnym, domowym ciepłem i tradycją. Widzicie, jak duże znaczenie ma wzrok i dotyk. Liczy się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale faktura i kształt, wygoda korzystania.


4. Kiedyś mówiono, nie ma Gości, bo kucharz źle gotuje, oczywiście i tak się zdarza, ale powodów może być znacznie więcej. Nieuprzejmy kelner, brzydki zapach, niska temperatura w pomieszczeniu lub nachalna muzyka.

 

Podsumowując, chodzi o to, że to, co odczuwamy wszystkimi zmysłami wpływa na naszą ocenę smaku dania, obsługi i ogólnej oceny restauracji a co więcej na ile czujemy się zadowoleni.

5 podpowiedzi dla Ciebie


1. Gość ocenia podane dane wszystkimi zmysłami, pamiętaj, aby zastawa, sztućce, szklanka były w idealnym stanie, dopasowane do siebie, nie za ciężkie w neutralnych kolorach.


2. Wykorzystuj nowe trendy, sprzedawaj nie tylko danie, ale i doznania smakowe, W jedzeniu dawno przestało chodzić tylko i wyłącznie o zaspokojenie głodu. Stąd coraz to nowsze techniki podawania znanych dobrze dań oraz sukces kuchni molekularnej. Również znajomość terminu „food design”.


3. Oddziałuj na samopoczucie gościa poprzez wystrój restauracji, odpowiednią temperaturę, przyjemny zapach, muzykę i światło.


4. Wysyłaj tylko pozytywne wibracje, uśmiech i zainteresowanie to podstawa.


5. Zainspiruj, zainteresuj. Czasem ciekawe przygotowane menu lub nazewnictwo potraw może zdziałać więcej niż myślisz. 

Slider
Slider