Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gastronomia w internecie - czas na zmiany!


Nadszedł czas na zmiany komunikowania się restauracji, barów czy kawiarni ze swoimi klientami, zwłaszcza na kanałach social media.

Ważne są teraz wartości firmy, budowanie społeczności, działania lokalne inicjatywy, w tym charytatywne. Sam produkt już nie wystarczy, musimy zrobić więcej. Mimo wielu strat, jakie ponieśliśmy to dobry a nawet najlepszy moment by budować relacje i zdobywać lojalność naszych gości. Idźmy do przodu!


Największą wartość będą miały zasady przestrzegania bezpieczeństwa, indywidualne podejście do klienta oraz jego potrzeb i oczekiwań, nie koniecznie promocje i zniżki. Próbujmy budować lojalność, która będzie oparta na wspólnych przeżyciach i wzajemnej pomocy.
Nie trzeba nam statystyk, by wiedzieć, iż w czasie pandemii czy panujących obestrzeżeń ludzie coraz częściej sięgają po telefon, przeglądają restauracje na Facebooku, zamawiają online posiłki.

Jeśli nie pójdziemy za obecnym nowym przyzwyczajeniem, które podczas #zostańwdomu wzmocniło się na tyle by procent zakupow online wzrósł prawie dwukrotnie, jeżeli nie będzie nas w sieci nasze szanse spadną do zera.

Wprowadź u siebie zmiany, przestaw się na na obecne wybory ludzi. Pamiętajmy, iż kontakt z gościem to nie tylko facebook czy instargam ale także relacje podczas dowozów, kontaktu telefonicznego, mailowego i osobistego.

„Wszystko, co należy zrobić na dobry początek, powinno być oparte na tym, co czujemy, na realnych przeżyciach, faktach, poczynaniach, troskach, słabościach i drobnych sukcesach. Ludzie szukają teraz prawdziwych emocji, bo tylko one dziś są drogowskazem i dają im poczucie bezpieczeństwa.„

I może brzmi to dość niecodziennie ale to emocje najlepiej i najmocniej wpływają na ludzi, takie są fakty. Nie od dziś wiadomo, żę wszelkie reklamy dużych firm stawiają na wzruszenie, rodzine i troskę. 

Podsumowując postaraj się zobaczyć, jak zmieniły się potrzeby Twoich gości, jak zminiła się Twoja restuaracja i dostosuj się do tych zmian!

Slider
Slider